Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Se zájmem o zájmovém vzdělávání

Ačkoliv jako vychovatelka pracuji už mnoho let, na Celostátní setkání pedagogických pracovníků školních družin a klubů jsem vyrazila 3. – 4. 6. 2011 do Prahy úplně poprvé.
Oslovila mě možnost, že  potkám stejně nebo podobně naladěné kolegyně, případně kolegy a výborná nabídka vzdělávacích a pracovních dílen.
Už při obdržení programu setkání mě čekalo překvapení, že při oficiálním jednání v plénu budu mít prezentaci jako jediná vychovatelka. Myslela jsem, že se nás vystřídá při předávání zkušeností více.

Do Prahy jsem vyrazila vlakem už ve čtvrtek večer a v pátek brzy ráno se vydala na místo činu, konkrétně do Středního odborného učiliště obchodu a služeb v Praze 9 – Hloubětíně, kde se o nás vzorně po celé dva dny starali pracovníci a žáci této školy.
1. úkol: prezence a ubytování – a hned výhra, na pokoji se mnou je už na první pohled skvělá kolegyně!
2. úkol: poznat offline lidi, které jsem doposud znala jen online a domluvit podrobnosti k mé prezentaci – naprosto vše bez problémů
3. úkol: plnit osobní program

Vybavená materiály a instrukcemi jsem si nejdříve prohlédla výstavku výrobků z jednotlivých družin a „klíčové“ materiály, co vše nám nabízí Klíče pro život (dále KPŽ).
A hurá na první dílnu Co se skrývá ve spirále?, kterou skvěle lektorovala  Zdeňka Hiřmanová. Moje očekávání splněno, výtvarné inspirace a techniky určitě využiji (mám už náměty do wiki, znáte gumáž?).
Po jednání v plénu jsem už více zasvěcena do KPŽ a těším se na odbornostní setkání (bude nějaké blíže mému bydlišti?).
Odprezentovala jsem si „svoji“ Vědu hrou ve školní družině a snad jsem někoho nalákala zkusit si s dětmi tvořivě a bádavě „pokusohrát“.
Další očekávání z dílny Lze využít bubnování pro práci s dětmi? bylo více jak naplněno. Skvělé. Uvolnění. Dobité baterky. Kolegyně otevřené, kreativní a naladěné na stejnou vlnu. Kdo nevyzkoušel, vřele mu doporučuji a vkládám odkaz na skupinové bubnování a facilitátora Petra Šušora.

Pozdně večerní schůze Asociace vychovatelů školských zařízení mě představila v roli koordinátorky pro Plzeňský kraj. Vyplývající úkol: vznikne i v našem kraji dostatečně početná členská základna? Obdivuji ty, kteří se za vychovatelky a vychovatele „perou na ministerské úrovni“.
Já se držím toho, co mi je vlastní. Je to všemožná podpora a propagace práce vychovatelek a jejich zařízení, kde se dá! Osobní úkol, který jsem si předsevzala a to nalákat ty úžasné a šikovné vychovatelky ke sdílení, jsem úplně nesplnila, neměla jsem k němu dostatečný prostor a ani moc času.
Proto volám zde: Kolegyně a kolegové, nebojme se a pojďme sdílet naše zkušenosti, ukažme, co umíme a že má zájmové vzdělávání ve školních družinách a klubech co nabídnout!
V osobním kontaktu jsem poznala báječné, nadšené, nevyhořelé, tvořivé a empatické vychovatelky. A to se přiznávám, že jsem z toho s prominutím „babince“ měla trochu strach. Byl naprosto zbytečný. Setkání bylo energetickou bombou.

V sobotu program pokračoval a já se moc těšila na Jendu Zouhara a jeho téma Vyřešíme konflikt dohodou? Škoda, že to byla jen tří a půl hodinová ochutnávka. Určitě by to chtělo další pokračování.

Vím s určitostí, že příští rok se chci účastnit znovu.

Zájmové vzdělávání v družinách a klubech má co nabídnout!

 

 

 


    hodnotilo 6 uživatelů

14 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Byla jsem již potřetí a jako vždy super. Už se těším na přáští rok.

 2. avatar

  Ladislavo, také se těším a také na setkání s Vámi (snad se uvidíme i dříve!).

 3. avatar

  Mám radost, že sis to, Jarko, tak pěkně užila. Ještě větší radost mám, že sis založila extra blog, takže je předpoklad, že tato zpráva nebude poslední.
  Předpokládám (trochu už Tě znám), že jsi na sebe nalákala nejednu kolegyňku, která by Ti mohla pomoct rozproudit aktivitu vychovatelek na Metodickém portálu a/nebo "živě". Moc bych si to přála, protože už by bylo načase vyvrátit představy nezainteresovaných o "pouhém hlídání dětí" v družinách.
  Kdykoli budu nápomocná.

 4. avatar

  Pavlíno, moc děkuji za pomocnou ruku (hlavu atp.). Snažila jsem se rozproudit zájem o "sdílení" a prezentování činnosti družin, ale spíš individuálně, program byl velmi "našlapaný", tak mi mnoho prostoru pro "šíření" nezbylo. Ale mám již spoustu soukromých odezv. Na "živo" to tedy funguje báječně... a blog jsem vyzkoušela, protože mi k téhle příležitosti připadal nejvhodnější (a sama jsem si chtěla vyzkoušet i tento portálovský modul :) )

 5. avatar

  Tak jsem se přihlásila, moc pěkně jste to Jarko napsala. Možná začnu být také aktivnější, ale ještě se tu musím rozkoukat, přeci jenom já a PC nejsme moc velcí kamarádi. Pěkný den Martina

 6. avatar

  Myslím, Martino, že se tu vždy najde někdo, kdo vám pomůže. Vítejte :)

 7. avatar

  Martino, moc Vás tady vítám a těším se (nejenom já, ale i ostatní!) na Vaše báječné nápady! Cokoliv byste potřebovala poradit ohledně vyhledávání zde na portále nebo pro vkládání příspěvků, tak moc ráda kdykoliv a s čímkoliv pomůžu. Hodně energie a hezký den. Jarka P.

 8. avatar

  Jarko úžasné, je vidět, že sis setkání družin a klubů patřičně užila a budu držet pěsti, aby sem na portál přibylo co nejvíce kolegyň - paní vychovatelek. Samozřejmě jim také ráda pomůžu, když bude potřeba, jsme tu pro ně.
   

 9. avatar

  Míšo, díky za podporu!

 10. avatar

  Hlásím se do party. Také  jsem přijela z celostátního setkání vychovatelek s odhodláním něco se svým vztahem k technice a obzvláště počítačům udělat. Mým prvním počinem je zaregistrování se na tento blog a i já doufám že se časem prokoušu někam dál. V družině také dělám spoustu zajímavých věcí, ale až díky tvému výstupu jsem si uvědomila, že tomu ještě chybí  tečka v podobě nějaké prezentace. Takže moc díky za to správné nakopnutí a jdu se snažit.

 11. avatar

  Jarko, to je super, že ses tak nabyla energií a novými nápady pro svou práci a budu se těšit na Tvé další milé sdílení. Držím palce! :-)

 12. avatar

  Ladislavo, to jsem moc ráda! Opravdu si myslím, že máme co nabídnout a nemusíme se stydět to ukázat i ostatním! Už se moc těším na tvoje nápady a vztah k počítačům zpřátelštíme (kdykoliv ráda s čímkoliv pomůžu a nejen já...viz výše).

 13. avatar

  Moniko, moc děkuji! Já se tvými nápady a atmosférou, kterou vytváříš, nechávám ráda inspirovat.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.