Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Vesmírná mise končí

Každý rok motivuji děti v mé družině celoroční hrou. Letos jsme cestovali vesmírem.

Toto téma jsem už před lety zpracovávala jako celotáborovou hru a bylo mi líto nashromážděných her, pokusů, aktivit a činností dále nevyužít.
Už na konci prázdnin se začaly na školním webu objevovat motivační slogany:
Kosmická cestovní kancelář Proxima – brána do jiných světů!
 Zajišťuje přípravu a expedice kosmických výprav za poznáním a dobrodružstvím.
Motto: „S KCK Proxima až nakonec galaxie“… Po trochu tvrdší přípravě se tedy můžete těšit na let do kosmu. Pokud kosmické prostředí přežijete – ha, ha, ha – budete zírat na věci prapodivné – pusté planety, žhnoucí hvězdy, neobvyklé měsíce, objevíte i mnoho zábavných věcí

A 1. září jsme si už notovali kosmickou písničku:
S CéKá Tour Proxima cestuji po vesmíru, znám hvězdy, planety, Slunce i černou díru. Vždycky mě překvapí, jak to tam všude žije, rozličných stvoření plná je galaxie…
Písničky či hymny vždy doprovází naši celoroční hru.

Také proběhla anketa: Chtěl(-a) bys letět do vesmíru?

Dvě odpovědi za všechny: „Ano, chtěl, protože jsem nikdy nebyl ve vesmíru. Chtěl bych se podívat na planety a hlavně na Saturn. Zažil bych velké dobrodružství.“
„Ano. Protože jsem expert a všechno studuju. Chtěl bych vidět marťany a vesmírný prach. Chtěl bych studovat planety.“
No, musíte uznat, že teď nezbylo nic jiného než se na cestu do vesmíru pořádně připravit. Každý měsíc jsme měli naplánováno, co se bude v naší KCK dít.

V září jsme začali s přípravami na cestu a výcvikem kosmonautů. Cílem každého účastníka bylo získat platný kosmický pas. Výcvik probíhal v rovině „teoretické“ – různé planetární pokusy, poznávání Sluneční soustavy, „fyzické“ – hry pro posílení fyzické odolnosti a „psychologické“ – týmové hry, hry na pozornost a plno dalších aktivit. Samozřejmě bylo třeba patřičně vyzdobit družinu, a tak v průběhu roku vzniklo mnoho výtvarných prací inspirovaných vesmírem.
Po půlroční kosmické přípravě  každý účastník obdržel osvědčení, které jej opravňovalo k letu do vesmíru s KCK PROXIMA.

Od února jsme prolétávali Sluneční soustavou a dostali jsme se i za ní. Vesmírní cestovatelé během letu získávali informace o planetách, hvězdách a dalších vesmirných tělesech. Navštívili i neznámé planety a došlo i k velkému setkání s ufony.
Na svých vesmírných cestách kosmičtí turisté snímali povrchy planet – využili výtvarných technik jako je frotáž nebo malování do barevné hmoty, vytvořili mnoho podob ufonů, v této sérii se nejoblíbenější aktivitou stal tanec mimozemšťanů, což je jednoduchý experiment se zvukem a jeho vibracemi. Přivezli také vzorky vesmírných nerostů.

Vyzkoušeli mnoho letových vlastností různých raket od těch nejjednodušších balónkových až po foukací, octové či vodní.
Na palubě kosmické lodi zažili nejen mnoho objevného, ale i zábavného. Jednou z nejzdařilejších akcí se určitě stal nesmírně vesmírný karneval, kde se zapojili kreativně i rodiče. Proběhly také různé vesmírné hrátky, už názvy napoví, že to nebyla žádná obyčejná pozemská zábava, např. pád do černé díry, souboj s vetřelci, hvězdný cíl, zmatení ufoni, velký třesk, čištění Mléčné dráhy či záhada vesmírného slizu.
O svých objevech jsme pravidelně informovali návštěvníky školního webu.IMG_2334

Nezapomněli jsme samozřejmě ani na největší kosmické výročí tohoto roku a to 50 let  od prvního letu člověka do vesmíru.
12. 4. bylo celé odpoledne věnováno tomuto tematickému bloku. 3. 5. byl celý den zase věnován Dni Slunci. Naší pozornosti neunikl Robonaut a ani start krtečka na palubě raketoplánu.

Vyvrcholení celého projektu nás čeká příští týden, kdy budu předávat „kosmonautům“ potvrzení o absolvované vesmírné cestě, každý účastník získá odměnu a ti nejaktivnější vesmírný suvenýr z Muzea kosmonautiky.

… a včera jsem dostala napěchovanou velkou obálku od jedné nemocné holčičky (1. tř.), kde velkým hůlkovým písmem stálo PRO PANÍ KOSMOVYCHOVATELKU!

… a včera jsem už začala do wiki tvořit novou celoroční hru, s dětmi jsme se domluvili na DRUŽINIÁDĚ.

 


    hodnotilo 6 uživatelů

12 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Báječná inspirace! Souhlasím, že dlouhodbé téma má něco do sebe (i když se přiznám, že mě někdy už otravovalo). Zajímalo by mě, jestli využíváš k motivaci jednotlivců nějaké body (děti soutěží i mezi sebou) nebo jde pouze o "tematickou linku"... Omlouvám se, jestli to už v některém příspěvku zaznělo (to víš, my starší, jsme už s pamětí na štíru).

 2. avatar

  Pavlíno, ono to je někdy v družině organizačně náročnější, ale mám vždy motivačně zažazeno i získávání "bodů" za splněný úkol, aktivitu, výrobek, donesení materiálů z domova atp.
  Letos děti, jak postupně získávali "kosmické" bodíky, tak za určitý počet bodů jsme jim vystavila např. kosmický pas atd., každý k tomu základnímu cíli, což třeba bylo získání výše uvedeného pasu dospěl, ale každý jindy. V den předávání pasů se např. "pasované" dítě stalo kapitánem kosmické lodi. Tady je třeba vidět, jaký byl stav v pololetí http://goo.gl/KoNDK
  Děti mají přehled vystavený a mohou stav bodů aktivně ovlivnit. Ty nejaktivnější pak oceňuji na záverečné školní "besídce", vždyť některé děti jsou se mnou v družině od rána a pak celé odpoledne a některé se zase jen mihnou.
  Samozřejmě, že se zuby nehty nedržím jen "nalajnovaného" progamu a tématu, já mám v družině tu výhodu, že opravdu mohu reagovat na zájmy a potřeby dětí a děláme i spoustu jiných věcí, které do tématu "necpu". Prostě není to žádné dogma a nechci právě, aby to přešlo do otrávení, což se při dlouhodobých hrách může lehce stát, spíš to beru - bereme jako takovou nadstavbu a přilepšení k běžné činnosti. Spoustu věcí opravdu jen nabízím, ale většinou se rády zapojí všechny děti (letos se zapojovali i někteří rodiče, což mne obzvláště těšilo, vánoční nákupy se většinou točily kolem vesmírných a technických encyklopedií, objednávání tematicky zaměřených časopisů apod.)  Je pravda, že tohle téma bavilo velice i mně :), tak se to pak přenese i na děti.
   

 3. avatar

  Problém, který jsem řešila i v hdoinách, když jsme zařazovali nějakou dlouhodobější aktivitu - jak umožnost těm, kteří např. byli nemocní, aby si body mohli doplnit? Pokud jsem začala nabízet "úkoly navíc", vznikl většinou zmatek největší. Proto jsem se ptala.
  Navíc honba za body by neměla být hnacím motorem takových aktivit (jsem si naprosto vědoma, že se to Tvé družinky netýkalo), jen vysvětluji svůj dotaz a postoj.
  PS: Myslíš, že bys mohla upravit odkaz ve svém komentáři? Můžeš použít možnosti lépe upravovat komentář, nebo vyzkoušej nějaký zkracovač odkazů (třeba od Google, byt.li nebo jiný)

 4. avatar

  Pavlíno, já právě také nejsem zastáncem "honby za body", ale děti jsou rády pozitivně hodnoceny a tady se navíc mohou uplatnit děti, které např. při výuce nemají tak vynikající výsledky. Vše má svá pro a proti a jen najít tu rovnováhu.
  Odkaz upraven :)

 5. avatar

  Souhlasím. Nechtěla jsem oponovat (jestli to tak vyznělo, omlouvám se). Spíš jsem to brala jako odrazový můstek pro zajímavé sdílení názorů. :-)

 6. avatar

  Já právě teď vymýšlím, jak nastavit hodnocení v příští hře, která se na první pohled může zdát soutěžní - olympiáda, rekordy,.. viz DRUŽINIÁDA http://goo.gl/FqChk , ale věřím, že nakonec budou vítězi všichni :) a právě ta různost povah (žáčků, pedagogů, rodičů...) je vlastně inspirující, to kloubení, jak to dát vše dohromady.

 7. avatar

  Celý rok jsem sledovala, co se z cestovky vyklube. A klubaly se báječné věci. Nejvíc mě asi nadchnul taned mimozemšťanů. :-)

 8. avatar

  Jani, děkuji za nesmírně vesmírnou podporu.

 9. avatar

  Podívejte se SEM jaké sladké rozloučení pro nás připravila jedna šikovná maminka.

 10. avatar

  Milá kolegyně, příští rok mě čeká družina plná kluků a já jim slíbila "klučičí" téma celoroční hry... S dovolením použiju váš nápad, snad se nám bude dařit. S pozdravem Ivana Staňková

 11. avatar

  Milá Ivano, budeme rádi, když nám čas od času dáte zpětnou vazbu - třeba zde v blozích.

 12. avatar

  Milá Ivano, bude mě jenom těšit pokud nápad použijete a přizpůsobíte svým podmínkám. Také se ráda dozvím, jak se vám bude dařit, co se vám z nabízených aktivit osvědčilo a co jste naopak vylepšila.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.