Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Rozjezdový mumraj

Letošní rozjezd je v družině trochu chaotičtější – dětiček se přihlásilo 44 a já jich můžu mít v oddělení maximálně 30, takže se tenhle týden řeší organizace a ladí provoz.

Včera jsem musela na chvíli zabavit 42 dětí a to ať se mi pak někdo diví, že moje mimika není úplně standardní. Pravda je, že děti jak přibité poslouchaly moje vyprávění a s kamenným obličejem a monotónním hlasem bych toho asi nedosáhla :)

Malé včerejší roztomilosti s novými prvňáčky:

 • nejmenší prvňačka V. si ušpinila trochu okraj svetříku při obědě, teda ona ne, udělala jí to nová spolužačka A., znáte to, to já ne to on(-a).  A nic na tom nemění, že ušpinění od omáčky bylo nepatrné, jenže V. brečela, že to tam nemůže mít a ať jí to „uščíhnu“, hezky jsem s ní rozprávěla, jak jí to teta vypere a že to není ani vidět a že kdybych to stříhala,  svetřík by se jí rozpáral. V určeném čase jsem jí s bratrem poslala na autobus a další prvňačka N. jí to umazání ochotně tedy venku ustřihla. To vše pak jen vím z vyprávění paní uklízečky, která si TO vše na zastávce vyslechla…
 • venku bylo včera krásně, a tak jsme s dětmi před odchodem na hřiště chvíli trávili  před pavilonem a za okamžik koukám, co tam za keři ten jeden prvňáček dělá. Asi budoucí umělec – hezky si natrhal kdoule, vyhrabal hlínu, nanosil klacíky a skrytě maloval na naši nově opravenou žlutou zeď – dnes ráno to myl kartáčkem z domova a naštěstí to šlo dobře dolů. Já mám tedy pro „umění a tvoření“ pochopení, ale zde jsem pochopitelně musela umělecké ambice zarazit, ale už plánujeme velká legální „plátna“.
 • další prvňáček (mimochodem jeho otce jsem měla kdysi ve školce) se zase na vycházce urazil na kamarádku a nechtěl se s námi vrátit a držel se konstrukce lanovky a vztekle prskal na spolužačku (opět A.), a tak jsme se s „třeťáky“  teď už mazáky vědoucně usmívali, kolik dětí letos budeme muset „vychovat“…

Dneska mi říkala nová paní uklízečka: „Já tak na vás koukám, vy jste i zdravotní sestřička a všechno možné.“ Ráno jsem řešila vícero bolení bříška, blinkání nebo odpoledne telefonické buzení tatínka za pomoci zaměstnané maminky, aby si vyzvedl zapomenutou dcerku.

A jen doufám, že po neklidném rozjezdu nastane čas pro naši DRUŽINIÁDU, aniž bych se musela rozkrájet.
Doufám také, že občas nalákám na pomoc druhostupňáky, se kterými se budu letos bavit s fyzikou. Už mají naplánovanou fyzikální šou pro „moje malé“.

(Pozn.: Dnes po příchodu domů jsem zatoužila dělat „paní“ v tiché galerii. Pravda, hned jsem si už plánovala, co vše bych tam mohla připravovat za programy pro školáky, rodiny s dětmi a vůbec…)

 


    hodnotilo 6 uživatelů

13 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Děkuji, Jarko, za milé příhody. Zvlášť ta s "uščíhnutým" svetříkem mne pobavila. Prvňáčci jsou prostě sladcí. Je krásné srovnat příhody "maláčků" a vyprávění Jany o její práci s deváťáky.

 2. avatar

  Jarko, díky. Přeji pevné nervy a stále hodně úsměvů nejen na tváři, jsi člověk na svém místě! A budu ráda, když se zase někdy o nějaké roztomilosti a námi podělíš.

 3. avatar

  Pavlíno, protože se potkávám pomalu se všemi věkovými kategoriemi žáků na naší škole - např. od "dospěláckých" deváťáku běžím přebrat "maláčky" do družiny,  tak to "přepínání do jiných režimů" je občas náročnější (občas se tedy stane, že jsem k deváťákům měkkosrdcatější než by si zasloužili a hlavně mi připadají šíleně tiší :) )
  Aleno, doufám, že zůstane u těch roztomilostí (včera jeden prvňáček uviděl oknem babičku, já měla děti ve 4 skupinách a každá dělala něco jiného a mezitím děti odchází na záchod a pro pití, a on se rozhodl ji pozdravit, pak brečel u "koule" za zavřenými vchodovými dveřmi. Naštěstí mi za ta léta narostly oči i na zadní straně hlavy a vše dobře dopadlo. To mojí mamince, když začínala pracovat ve školce, přivedla jednou jedna babička vnoučka zpět do školky, protože si z ní odskočil domů vykakat...).

 4. avatar

  Tak to jsou milé úsměvné rozjezdy. :-) Přeju Ti, Jarko, celý rok úsměvný - nejenom s prvňáčky, ale s celou Družiniádou.

 5. avatar

  Moniko, děkuji a už se těším, jak od počáteční "chůvy" postoupím do další úrovně :)

 6. avatar

  Jarko, to je krásný rozjezd, ten počet dětí je opravdu vražedný, ale ty příběhy jsou krásné. Musím se Ti přiznat, že jsem se nechala Tebou natolik inspirovat, že jsem svůj kroužek pro školáky z Tvořivé dílny přenesla celý na Tvé Pokusohraní, děti se moc těší, dáváme zatím dohromady výzkumný tým, já si pořídila plášť a takové ty šílené brýle s velkými obroučky. Přeji Ti ať se Tvá Družiniáda vyvede a má stejný úspěch jako Proxima. Moc se těším na fotky :-)

 7. avatar

  „Uščíhnutý" svetřík :) :)

 8. avatar

  Míšo, moc se těším na zprávy z Tvořivé dílny, Ty budeš úžasná!

 9. avatar

  Míšo, kromě postřehů z Tvořivé dílny bude jistě zajímavá i Tvá fotka :-) Šílená učitelka v akci! Těším se.

 10. avatar

  Foto bude (-: laboratorní tým má první pokusné setkání ve středu v 13.43 (-: tak pak dodám fotky k jednotlivým pokusům.

 11. avatar

  Míšo, moc se těším na fotky a vaše nové vychytávky!

 12. avatar

  Dobrý den, Jarko. Já mám letos jen 20 dětí ( mimochodem kromě jedné třeťačky je to celá škola!) - zato všechny ročníky   1. - 4. Naštěstí mám děti už naučené, takže o začlenění prváků se vždycky postarají starší kamarádi, ale přesto jsou letos nějak víc hluční, neposednější a nezkrotnější.... Ty oči vzadu jsou fakt nutnost! Podle vašeho nápadu cestujeme vesmírem, naše cestovka se jmenuje SLAVIX, protože jsme ze Slavkovic, prozatím jsme absolvovali výcvik kosmonautů. Každý jednotlivec sbírá body, někdy se dělíme na posádky, skalní nadšenci plní "hvězdičkové" úkoly - za ty se pak mohou stát kapitánem letu na příští měsíc. A abych obsáhla co nejvíc oblastí, kromě sluneční soustavy navštívíme planetu záhad, radosti, jídla, módy apod. Tak teď pátrám v literatuře a na internetu - první kapitán totiž zavelel odlet na Planetu záhad! Ahoj

 13. avatar

  Dobrý den, Ivano! Děkuji za bezvadné zprávy. Užívejte si letu i za hranice všednosti a dejte zase vědět! Nápady určitě ve wiki i jinde ocením(-e) a uvítám(-e)! Pozdravujte od nás "proximáků" Vaše kosmonauty! (Máte-li nějaké fotky apod., ráda bych je ukázala dětem v naší družině.)

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.